Kapela


ROXOR: Něco málo z historie

Magnetem byl metal

V roce 1984 to byl ještě Magnet AR – tzn. Absolutní Rock nebo Absolutní Rámus. Odehráli jediný koncert a rukovali na vojnu. Po ní začali v sestavě: Radek Vaníček – zpěv, Dan Reissaus – kytara, Karel Němeček – basa, Michal Žáža (ex Mallström; Blue Bucks) – kytara a Honza Severa (ex I.Z.Z.O.) – bicí. Chvíli si říkali Revers, pak už Roxor. „Zkoušeli jsme v Kostomlatech ve starý původní škole naproti hřbitovu. První koncert jsme odehráli v ´Janoušku´ (KD) ještě s dvěma kapelama. Hrálo se dál, většinou zkoušelo a nahráli jsme s Jirkou Hájkem demo kazetu Krasavice na prodej. Nebyly kontakty a tak se jezdilo po okolí: Křinec, Krchleby, Kostomlaty, Nymburk,“ vezme to od začátku připravený Dan. Vyhráli jeden z Rockfestů v Nymburce zrovna v dobu, kdy z Irasu odešel bubeník Milan Pavlovič a kapelník Petr Matoušek sháněl předkapelu na prázdninové měsíce. „Samozřejmě jsme to vzali, protože Iras byla výborná kamarádská kapela. Byla to pro nás neskutečná škola, konečně jsme pochopili, o co na zábavách jde. Jezdilo se hlavně do východních Čech, v Seči přišlo na letní parket přes dva tisíce lidí.“ Karel Němeček se oženil a nějak si v té době zranil ruku. Kontaktovali Romana Matěje Veselého a nejlepší éra Roxoru mohla začít. „Hrál jsem s Honzou Vávrou v Chaosu a po vojně v tanečňáku. Nabídka do Roxoru mi přišla vhod,“ okomentuje Matěj svůj příchod do rozjeté kapely. Repertoár měli na šest sérií po sedmi písních. Ze začátku byla většina převzatých, „Krasavice“ obsahovala původní písně jako např. Křížová výprava, Příšera baskervilská, Krasavice na prodej, Modlitba za život nebo S puškou v řadě stát. Muziku skládá Dan s Michalem, občas se zapojil Radek Vaníček. Texty jsou dílem Honzy Severy – i výtvarná stránka obálek (dokonce vyřezal z pěny hlavu – bezejmenného maskota kapely, občas mu se slovíčky vypomohl Tomáš Kokojan. Covery pochází od oblíbených AC/DC, Kiss, Iron Maiden, Helloween. Díky Irasu nakontaktovali hodně pořadatelů, kteří je zvou. „V Nymburce přišlo třeba sto lidí a za týden do Světlý nad Sázavou šest set.“ Osmdesát procent zábav se odehrává na východě a jihu Čech: Havlíčkův Brod, Lípa na Havlíčkobrodsku nebo Vimperk. 

Pryč z periferie a dva comebacky

V roce 1991 připravili nový repertoár a za tři dny bylo hotové nové album – Out Of Periphery. „Nahráli jsme ho u Petra Jandy v Propasti, nechali vyrobit dva tisíce kazet. Očekávali jsme, že by to mohlo mít ohlas, Janda nám slíbil, že vybere jednu pecku na výběrové LP Rockmapa.“ Stylově opustili speed metal a vraceli se blíže k hard & heavy. Jezdili jsme nepřetržitě do půlky roku 1992, Radka to přestávalo bavit a skončil (už bohužel nenaplňoval text písně Bye, bye: Bye bye/zas někdy příště/Bye bye/někde v časech/Bye bye/na jiným místě/Bye bye/jenom pro Tebe). Chvíli s námi hrál na klávesy Tomáš Matějka, chvíli Zdeněk Urban (ex Fortuna 77, NBA). Po vydání „Periferie“ chodí davy fanoušků v pruhovaných těsných kalhotách i v Nymburce (600) a Kostomlatech (700). „Na zimáku jsme hráli na fesťáku spolu s Irasem, Törrem a Kabátem.“ Pokusili se ve čtyřech peckách zmapovat zdejší historii (Svatá jízda z Oškobrhu nebo L. P. 1885). Muzika byla náročnější, hodně se v ní měnily rytmy, fanoušci toto chvályhodné období ovšem moc nepřijali. Na píseň Monsigneur z prvního dema natáčeli klip! „Točil ho Mirek Vaníček, bratranec Radka. Začátek byl na zkušebně v Kostomlatech, pak jsme lítali po Kokosu (Obecní dům – pozn. aut.). Ještě jsme natáčeli v benáteckém marketu a v hospodě U Huličků klip k písni Návrat do Evropy, ale taky nebyl nikde odvysílán. Sranda klip, jak všechno zdražili.“ Spřízněné kapely byly dané: Iras byl na prvním zaslouženém místě, Diesel z Lysé, Telegraf z Peček a kolínský Hever. „Jednou jsme Heveru přetáhli na Vysočině lidi. Na nás přišlo tři sta návštěvníků, o vesnici dál museli zábavu zrušit. Tak po nás házeli dělobuchy a sežrali nám večeři. Přišli za pořadatelem, že jsou kapela a chtějí půlnoční sekačku. Přitom my jsme zrovna hráli,“ smějí se oba zúčastnění. Spřízněná kapela byla ještě TAM z Prahy. „Jeli jsme ze ně do Stodu u Plzně, oni tehdy nějak nemohli. Zaskočili jsme a museli říkat, že jsme TAM.“ Honza Severa dal téměř po třech letech povel k návratu Roxoru. Líbil se jim zpěvák Telegrafu Ondra Marek, spolupráce nabírá na obrátkách. „Začali jsme zkoušet v Křinci ve zkušebně Nových hrábí a po čtvrt roce natočili demo kazetu Born To Ride. Třináct písní, z toho čtyři již dříve natočené, ostatní nový perfektní věci,“ rozzáří se Dan nad znovuvzkříšením staré dobré party. Jenže jim moc dlouho nevydrží, poločas rozpadu trvá pouhé tři koncerty. Jeden z nich odehrají v Habrech u Golčova Jeníkova s téměř rodinnými příslušníky Irasem. „Dal jsem dohromady dvacet písniček, poslední dobou uvažujem, že si ještě trsnem,“ přemýšlí o novém návratu Dan. 

Diskografie:

Bibliografie:

Ohlasy písní těžkých (encyklopedie českých a slovenských hardrockových a heavymetalových skupin, sestavil pro Rock & Pop Jaroslav Špulák a Petr Korál, 1993)

Tak to je do letošního reunionu zatím vše!!!!!

Partneři